دسته بندی آخرین اخبار
صفحه اصلی > مجله تاسیساتی ها > اینورتر و کاربرد آن در کولر گازی
اینورتر چیست و کاربرد آن در کولر گازی

اینورتر و کاربرد آن در کولر گازی

اینورتر چیست و کاربرد آن در اسپلیت. اگر این روزها سری به بازار فروش کولر گازی زده باشید بدون شک کلمه ی کولرگازی اینورتر را بارها از سوی فروشنده ها شنیده اید اما اینورتر چیست و دلیل اهمیت آن در اسپلیت چه می تواند باشد. با ما در این مقاله آموزشی همراه باشید. نیاز به وسایل سرمایشی و استفاده از آنها جهت خنک سازی محیط، با شروع فصل تابستان بیشتر می شود. احتمالا به هنگام خرید کولر گازی، اسپیلت اینورتر به گوشتان خورده باشد؛ در مقاله دما پویا قصد داریم اینوتر و کاربرد آن را در اسپلیت مورد بحث قرار دهیم. در ابتدا اینورتر و همچنین کمپرسورهای اینورتر را بررسی نموده و سپس مزایا و ویژگی های اسپلیت اینورتر را بیان می‌کنیم.اینورتر (VARIABLE FREQUENCY DRIVE) نوعی کنترل کننده دور و راه انداز موتور است که امروزه در وسایل و ابزار آلات متنوعی از منبع تغذیه کامپیوتر تا لوازم خانگی کاربرد فراوانی دارد. اینورتر یک دستگاه مبدل است؛ این دستگاه جریان متناوب را تبدیل به جریان مستقیم می کند و فرکانس و ولتاژ اعمال شده را تغییر می دهد و آن را به گردش درآورده، سپس آن را راه اندازی می نماید.

در این مقاله منظور از اینورتر، دستگاه ‌های کنترل کننده ‌ی دور موتور اسپلیت است. که در ادامه به کاربرد و مزایای آن در اسپلیت پرداخته ایم.در لغت اینورتر به معنای معکوس کننده است؛ در سیستم های کمپرسوری البته به معنی دور موتور متغیر است. نوع چرخش کمپرسور اسپلیت دورانی است و سرعت آن نیز متغیر است. این سرعت از طریق تنظیم دما و همچنین رطوبت، توسط کاربران دستگاه تعیین می‌شود. در این حالت زمانی که محیط به دمای مشخص شده توسط کاربر رسید، دستگاه خاموش نمی‌شود بلکه فقط دور موتور آن کم می‌شود و با مصرف بسیار پایین انرژی الکتریکی به کار خود ادامه می‌دهد. چنانچه دمای محیط تغییر پیدا کند، دستگاه مجدد با افزایش دور کار خود را آغاز می کند. در تصویر زیر می توانید اینورتر را به صورت سه بعدی مشاهده کنید.

 

تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی

همان طور که گفته شد اسپلیت با کمپرسور اینورتر دارای دور موتور متغیر است. از آنجا که دور موتور اسپیلت های نسل قدیم ثابت بود، این ویژگی در مقابل آنها است. در اسپیلت های معمولی، پس از آنکه کاربر دمای مورد نظر خود را تنظیم می کرد، کولر آغاز به کار می کرد تا هنگامی که دمای محیط به دمای تنظیم شده مشخص کاربر برسد، به کار خود ادامه میداد. زمانی که دمای محیط با دمای تنظیم شده یکسان می ‌شد، دستگاه خاموش و با تغییر دمای محیط و یا تغییر تنظیم دما توسط کاربر، دستگاه مجدداً شروع به کار می‌کرد. این خاموش و روشن شدن متوالی موتور اسپلیت سبب وارد شدن شوک الکتریکی به موتور و همچنین افزایش مصرف برق در زمان استارت مجدد کمپرسور اسپلیت می ‌شد و همین عامل یکی از مشکلات اسپلیت های معمولی است که در نسل جدید اسپلیت‌ ها رفع گردیده است. در کمپرسور اینورتر از گاز R410 که یک گاز سازگار با محیط زیست است استفاده می‌شود و در نتیجه راندمان اسپلیت را بالاتر می‌رود. سیستم تراکم گاز R410 در کمپرسور اینورتر از نوع روتاری است. نسل جدید اسپلیت ها با استفاده از کمپرسورهای اینورتر با 60 درصد صرفه جویی در مصرف برق تولید می شوند و سپس به بازار روانه می شوند. این مورد موجب شده است که از نظر اقتصادی و مصرف برق مقرون به صرفه باشند. اما این صرفه جویی در مصرف انرژی به چند دلیل اتفاق می‌ افتد که در ادامه به آن پرداخته ایم. اول از همه با اجتناب از روشن و خاموش شدن متناوب کمپرسور اسپلیت، انرژی راه اندازی که برای روشن شدن هر باره ‌ی دستگاه نیاز است حذف می‌شود، زیرا کمپرسور اینورتر به جای روشن و خاموش شدن، در مواقع عدم نیاز با دور بسیار پایین و حداقل مصرف انرژی به کار خود ادامه می‌دهد. دلیل دیگر این است که اسپلیت اینورتر قابلیت کارکرد با 3 دور موتور مختلف را دارند و در صورتی که نیازی به تمام ظرفیت کمپرسور نباشد، دستگاه به صورت اسمارت از یک سوم و یا دو سوم توان خود استفاده خواهد کرد. این ویژگی در مقایسه با اسپلیت های معمولی که از لحظه‌ی شروع به کار از تمام توان خود بهره می‌ برند موجب صرفه جویی در مصرف برق خواهد شد.

مزایای کولر گازی اینورتر

کارکرد اسپلیت با صدای کمتر : اسپلیت های قدیمی به دلیل این که برای کارکرد نیاز به اعمال ولتاژ بالا داشتند، موجب می‌شدند انرژی زیادی به صورت گرما هدر برود و همچنین به دلیل داشتن دور موتور بالا، موجب ایجاد ارتعاش و لرزش می‌شدند که صدای بسیار زیادی تولید می‌کرد. کمپرسورهای بکار رفته در اسپلیت اینورتر صدای بسیار کمی تولید کرده و به دلیل کارکرد با دور موتور کم، انرژی گرمایی تلف شده توسط این کمپرسورها بسیار کم است.

استفاده نکردن از خازن در سیستم کمپرسور اینورتر اسپلیت : استفاده از خازن در ساختار الکترونیکی یکی از دلایلی است که موجب می‌شود کولر گازی مصرف برق زیادی داشته باشند. موقع راه اندازی این خازن‌ ها، ولتاژ قابل توجهی از شبکه‌ی برق دریافت می‎کنند. خازن­­ها به منظور تامین ولتاژ کمپرسور، به صورت دائم ولتاژ را در خود ذخیره می کنند. اساس کار کمپرسور اینورتر بسیار متفاوت است زیرا برق ورودی متناوب AC را به جریان مستقیم DC تبدیل می‌کند و با کنترل کردن فرکانس دور موتور کمپرسور اسپلیت را تأمین می‌ کند. از این رو برای راه اندازی اولیه موتور دیگر نیازی به خازن نیست.

استفاده از جریان مستقیم DC به جای جریان متناوب AC در کمپرسور اینورتر : جایگزینی جریان DC به جای جریان متناوب AC در کمپرسور اینورتر سبب می‌شود که بتوان از مغناطیس دائمی استفاده کرد که این مورد نسبت با آهنربای القابی، مصرف بسیار کمتری از برق دارد. این موتورهای به علت تغذیه شدن از طریق جریان مستقیم DC نیاز به راه اندازی اولیه ندرد.  همچنین الکتروموتور کولر گازی با حداقل توان و سرعت کم، راه اندازی می‌شود و به مرور و متناسب با نیاز، سرعت و توان آن را می‌توان افزایش داد. به دلیل تغذیه با جریان برق مستقیم (DC) در این الکتروموتورها، امکان کنترل سرعت وجود دارد و توان کمپرسور اسپلیت با توجه به نیاز دستگاه تنظیم می‌شود، لذا برای حفظ سرمای محیط، نیاز به عملکرد کمپرسور با حداکثر توان نیست و در اکثر مواقع، کمپرسور با توان پایین و مصرف برق کمتر کار می‌کند و هوایی خنک و مطبوع به محیط هدیه می بخشد. امروزه استفاده از اسپلیت اینورتر به موجب مصرف برق بهینه و همچنین کارکرد مطلوب تر در ایجاد سرمای مطبوع (به دلیل قابلیت تغییر توان کمپرسور) مورد استقبال وسیعی در سراسر دنیا از جمله ایران قرار گرفته‌ است و کمپانی های بسیاری با توجه به نیاز بازار اقدام به تولید این نوع کولر گازی ها نموده اند.

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای