دسته بندی آخرین اخبار
صفحه اصلی > مجله تاسیساتی ها > تفاوت کمپرسور روتاری و پیستونی
تفاوت کمپرسور روتاری و پیستونی

تفاوت کمپرسور روتاری و پیستونی

کمپرسوری روتاری و پیستونی از چه نظر بایکدیگر متفاوت هستند و کدام یک بیشترین کارایی را دارا می باشد. امروزه کولر گازی یکی از پرکاربرد ترین وسایلی به شمار می رود که در اغلب محیط های مختلف به چشم می خورد. کولرگازی ها به موجب این که سرما و گرمای دلخواه کاربر را از یک دستگاه تولید می کنند، همچنین به موجب قابلیت های متمایز دیگری که دارند جایگزین کولرهای قدیمی و آبی شده اند و جایگاه خوبی در باز لوازم خانگی دارند. به لطف کولر گازی و بعضی از پارامترهای پیشرفته و مدرن  آن گرمای فصل تابستان به هوایی قابل تحمل و دلپذیر بدل خواهد شد. اما ماجرا در اینجا به اتمام نمی رسد؛ این دستگاه مجهز به سیستم سرد و گرم است که به موجب ایت قابلیت می تواند در هر فصلی مورد استفاده قرار بگیرد. بدین ترتیب کولر گازی نزد اکثر خانواده ها از جمله وسایل محبوبی است که مانند اغلب سیستم های منظم، اجزا و قطعات ریز تا درشتی دارد که هر کدام از این قطعات وظیفه خاص خود را دارند و در نهایت هماهنگی بین آنها سبب عملکرد درست و بهینه کولر گازی می شود، اما در میان آن ها کمپرسور کولرگازی از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است. در ادامه توجه شما عزیزان را به دو مدل از انواع کمپرسور پرکاربرد کولر گازی جلب می کنیم؛ همچنین به اساس کار و نقطه تفاوت این ها، همراه با تصاویرشان پرداخته ایم.

همه چیز درباره کمپرسور کولر گازی و انواع آن

کمپرسوردر کل قسمت کلیدی و شاخص در کولر گازی است؛ نوع آن با توجه به شرایط آب و هوایی متفاوت است. نقش کمپرسور به قدری در کولر گازی مهم و حیاتی است که بدون وجود آن کولر گازی کار نخواهد کرد و عملکردی نخواهد داشت. این سیستم در واقع یک دستگاه مکانیکی است که عملکرد آن مکش گاز از قسمت اوپراتور به سوی کندانسور کولر است. در نتیجه هدایت این گاز به کندانسور فشار گاز را زیاد می کند و حجم آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. بدین ترتیب خریداران کولر گازی به هنگام خرید باید دقت و توجه ویژه ای به کمپرسور که اهمیت آن را شرح دادیم، داشته باشند. کمپرسور کولر گازی به دو نوع روتاری و پیستونی تقسیم می شود. در ادامه به بررسی عملکرد این مدل ها خواهیم پرداخت.

کمپرسور پیستونی کولر گازی

کمپرسور پیستونی به جرئت از قدیمی ترین کمپرسورهای کولر گازی است که همچنان بسیار پرکاربرد است. اغلب این سیستم در مناطق گرمسیر نظیر استان های مرکزی و جنوب ایران کاربرد و بازدهی دارد چرا که هنگام تولید و متراکم ساختن گاز، پیستون به سمت پایین حرکت می کند و گاز را با فشار بسیار زیادی به داخل کولر می فرستد. عمدتا ظرفیت این مدل کمپرسور حدود 18000 تا 36000 است. از مزایای والای این سیستم طول عمر بالا و قیمت مقرون به صرفه آن است ولی اگر بخواهیم به نقطه ضعف آن اشاره کنیم، میتوان صدای بلند آن را که میتواند بعضی اوقات آزاردهنده باشد، عنوان کرد. ناگفته نماند که نام دیگر این دستگاه کمپرسور رفت و برگشتی کولر گازی نیز است.

کمپرسور روتاری کولر گازی

کمپرسور روتاری نوع دیگری از مدل های کمپرسور بکار رفته در کولر گازی است که به واسطه مکانیزم بالا و قابلیت جابجایی مثبت از نوع چرخشی، مورد استفاده محیط هایی است که به حجم بالایی از فشار هوا نیاز است. در مقابل کمپرسور پیستونی این مدل تمامی فرایند مکش گاز و متراکم ساختن آن را از طریق تیغه هایی که دایره وار در شیار خود می چرخند، انجام می دهد. مزیت دیگر این کمپرسور گردش 360 درجه ای تیغه ها در آن می باشد؛ این امر سبب می شود که عمل مکش و کمپرسور هوا به سادگی صورت پذیر؛. طوریکه هنگام ورود گاز از دریچه ورودی به داخل کمپرسور، به علت چرخشی که بر اثر برخورد پره ها با تیغه ها ایجاد می شود، گاز موجود در کمپرسور با فشار فوق العاده به سمت لوله های خروجی منتقل می شود.

 

می توان به جرئت گفت  از جمله مرغوب ترین دستگاه های مکانیکی درون کولر گازی، کمپرسور روتاری است که میزان صدای خروجی کمتری تولید می کند و مصرف انرژی مقرون به صرفه ای هم دارد. از سوی دیگر از آنجا که دریافت هوای تبریدی و فشرده سازی آن به طور کاملأ همزمان در کمپرسور روتاری اتفاق می افتد، به همین علت به عنوان یکی از کمپرسورهای پرکاربرد قابل معرفی است. عمده ترین استفاده کمپرسور روتاری کولر گازی مربوط به مناطق سرد سیر و مرطوب می باشد. میزان مصرف برق کمپرسور روتاری در قیاس با کمپرسور پیستونی معمولا بهینه تر است و در نتیجه سر و صدای کمتری ایجاد می کند. علاوه بر آن کمپرسور پیستونی قدرت زیادی در خنک کنندگی گاز مبرد دارد و از این رو چنانچه پیشتر گفته شد، در مناطق گرمسیر معمولا کمپرسور پیستونی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای