دسته بندی آخرین اخبار
صفحه اصلی > مجله تاسیساتی ها > سیستم آبرسانی چیست

سیستم آبرسانی چیست

منظوراز سیستم آبرسانی تامین آب سرد یا گرم بهداشتی برای استفاده درهرمحیط مثل ساختمان ها میباشد که این آب مورد نیازازطریق منابع گوناگون مانند :چاه ، قنات، رودخانه و یا لوله کشی دردسترس قرارمیگیرد البته ازآنجا که آب طبیعی دارای میزان بالایی از املاح و باکتری ها میباشد زمینه ساز بروز بسیاری از بیماری ها برای انسان و حیوان نیز به شمار می آید به همین علت میبایست آب مورد نیازدرسیستم آبرسانی را از لحاظ اصول بهداشتی با معیارهای شیمیایی و فیزیکی اعم از رنگ ، بو ، مزه و دما مورد بررسی و نظارت قرارداد تا تبدیل به آب مصرفی سالم شود. همچنین این نظارت بر آب مورداستفاده در سیستم آبرسانی در موارد دیگری نیز دارای اهمیت میباشد برای مثال در سیستم های گرمایشی مثل دیگ بخار و رادیاتور رسوب آب از میزان قدرت انتقال حرارت آن کم میکند پس در نتیجه وجود این بررسی ها هم در جهت کنترل کیفیت آب و هم مراقبت از ابزار و تجهیزات امری ضروریست. برای انتقال آب مصرفی به محل مورد نظرازلوله کشی ها به عنوان راه های ارتباطی استفاده می شود که محل قرار گیری این لوله کشی ها در هر محیطی باتوجه به موقعیت و معماری های آن فضا در نظر گرفته می شود که طبق رعایت یکسری اصول درنقشه کشی های اولیه هر بنایی صورت میگیرد.

انواع سیستم آبرسانی

سیستم آبرسانی با فشار آب شهر
استفاده از این روش از طریق اتصال لوله های اصلی ورودی به لوله های آب شهر درخیابان انجام میگیرد. از آنجا که این سیستم آبرسانی دارای یک فشار متوسط و ثابتی میباشد ممکن است انتخاب مناسبی برای استفاده در تامین آب مصرفی مناطق وسیع مثل ساختمان هایی با تعداد طبقات بالا نباشد و در این صورت میبایست از سیستم های مخازن تحت فشار و ثقلی یا وزنی کمک گرفت تا فشار آب را به مرحله ای برسانند که آب مصرفی در تمامی نقاط مورد نیاز از طریق لوله کشی در هر زمان و به راحتی در دسترس قرار بگیرد.

سیستم مخزن ثقلی یا وزنی
ازآنجاکه در یک سیستم آبرسانی باید انتقال آب به گونه ای باشد که آب به بالاترین نقاط برسد بهترین گزینه برای تامین آب مورد نیاز استفاده ازروش سیستم انتقال ثقلی یا وزنی میباشد . عدم استفاده از هیچکدام ازانواع اتومات و مکانیکی موجب شده تا استهلاک کمتری داشته و دیگر با مشکلاتی نظیر تنظیم اتومات مواجه نباشیم علاوه براین ها استفاده از این نوع سیستم آبرسانی این امکان را می دهد تا در زمان قطعی برق و آب همچنان آب مورد نیازتامین گردد این سیستم از فشار آب ثابتی هم برخورداربوده که از ویژگی های حائز اهمیت در لوله کشی ساختمان است چراکه فشار نامنظم آب لوله کشی هارا به خطر می اندازد .این سیستم آب رسانی با توجه به ویژگی های گفته شده و میزان مصرف پایین بهترین انتخاب برای پروژه های بزرگ میباشد برای مثال قابلیت تامین آب مورد نیاز در یک پروژه ی 10طبقه با 20 یا 30 واحد را دارا میباشد که در موارد استفاده برای اینگونه از پروژه ها در طبقات پایین تر فشار شکن قرارداده تا از فشار بالای آب و آسیب به لوله کشی ها جلوگیری شود و یا میتوان ترتیبی داد که در طبقات پایین ترتامین آب از طریق سیستم آبرسانی با آب شهری صورت بگیرد.

مخزن تحت فشار
دو سوم یا سه چهارم این مخازن سیستم آبرسانی را آب و مابقی از هوا پرشده است . شاید بتوان گفت در حالت کلی موارد استفاده ی این مخزن هم مثل مخازن ثقلی میباشد اما درنحوه ی تامین فشار آب مورد نیازنحوه ی کارکردشان باهم تفاوت دارد . دراین مخزن هوا بوسیله کمپرسور و آب با پمپ یا فشار آب شهری به درون مخزن منتقل می شود که این فشار بوسیله ی یک کنترل کننده فشار در حالت ثابت نگه داشته می شود و در زمانی که فشار آب در اثر مصرف زیاد پایین بیاید فشارهوای کمپرسورموجود در مخزن فشار آب را برای استفاده ی این سیستم آبرسانی تنظیم می کند .چنانچه فشاردرون مخزن از حدی بالاتر برود ، فشار اضافی بوسیله ی یک شیر رها کننده ی فشار تخلیه می شود . این مخزن ها هرچه ابعاد کوچکتری باشند ارزان تر اما در مقابل برای تامین فشار تعداد دفعات بیشتری خاموش و روشن می شود و این موضوع باعث می شود تا میزان بالایی از برق را برای یک سیستم آبرسانی داشته باشد. پس درنتیجه بهتر است حجمی از مخازن انتخاب شود که خاموش و روشن شدن پمپ آن بیش از 1 مرتبه در 20 یا 30 دقیقه نباشد که بهترین حجم در نظر گرفته شده ی این مخازن برای ساختمان های کوچک 30 گالن و ساختمان های بزرگ 70 گالن در نظر گرفته شده که نباید از این میزان کمتر یا بیشتر شود .

نکات مهم درباره ی سیستم آبرسانی

لوله کشی ها از اصلی ترین راه های ارتباطی برای انتقال آب مورد نیاز در یک سیستم آبرسانی اند و به همین علت نیز رعایت یکسری اصول در نصب و نگهداری ازآنها الزامی و مهم میباشد که برخی از مهمترین این اصول در مطالب زیر به اختصار آورده شده .
از آنجا که لوله کشی های مورد استفاده در تامین آب سرد و گرم در یک سیستم آبرسانی بازهستند برای جلوگیری از آغشته نشدن آب مصرفی با مواد سمی بهترین کار انتخاب لوله های ضد زنگ میباشد. و یا اگر از انواع لوله کشی های زیر زمینی یا داخل دیواراستفاده می شود میبایست از لوله های فولادی ، آهنی و گالوانیزه استفاده کرد که قابلیت تحمل بار و مقاومت در برابر خوردگی را دارند.

انتخاب شیر آلات از موارد مهم در بخش خروجی یک سیستم آبرسانی به شمار می آید .شیرها در انواع کشویی ، گلویی ، زاویه ای ، یک طرفه ، تک واحدی و مخلوط کننده موجود میباشند . شیر کشویی : برای استفاده در باز و بسته کردن کلی آب مورد استفاده قرار میگیرد . شیر گلویی : زیاد و کم کردن فشار آب در این شیر با فلکه ی موجود در آن صورت میگیرد که شیر های زاویه ای نیز از دسته شیر های گلویی هستند با این تفاوت که جریان آب را با زاویه 90 درجه عبور می دهد . نوع دیگر شیرآلات تک واحدی ها اند که ازپرکار برد ترین انواع هستند با قابلیت تامین آب سرد .و نوع آخر شیرهای مخلوط کننده اند که همانگونه که از اسم آنها پیداست برای هردو آب مصرفی سر و گرم مورد استفاده قرار میگیرند .
نکته دیگری که در بخش لوله کشی های سیستم آبرسانی دارای اهمیت است استفاده از بست ها و نگهدارنده ها میباشد . درزمان ورود فشار آب به لوله هابا استفاده از بست ها میتوان از لرزش وارده بر آنها جلوگیری نمود البته محل قرارگیری بست ها در لوله های افقی بستگی به جنس و قطر لوله دارد و در آخر اینکه بست ها حتما باید از جنس آهن نرم باشند و به گونه ای نصب شوند که لوله ها بتوانند منبسط شوند و آسیبی به عایق آنها نرساند .

آنچه از این مقاله دریافتیم :

مطالب ارائه شده در این مقاله در رابطه با سیستم آبرسانی و نحوه ی عملکرد آن است که با مطالعه ی آن میتوان به اطلاعاتی درباره ی شیوه ی تامین و انتقال آب مصرفی مورد نیاز در هر محیط ، آشنایی با تمام تجهیزات و ابزار به کار برده شده و راهنمایی های لازم دراستفاده و نگهداری از این سیستم دست یافت .

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments