دسته بندی آخرین اخبار
صفحه اصلی > مجله تاسیساتی ها > سیستم تهویه مطبوع چیست
سیستم های تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع چیست

تهویه مطبوع مجموعه عملیاتی برای بهبود و رونق بخشیدن به هوای یک محیط بوده که بوسیله ی سیستم های تهویه مطبوع یا هوارسانی صورت میگیرد که در هر محیط متناسب با نوع نیاز وظرفیت آن در نظر گرفته می شود . درهر سیستم مطبوع سه فاکتور رطوبت ، دما وسرعت جریان هوا به طورمرتب کنترل می شود به همین علت نیز میتوان گفت در زندگی ماشینی امروزه با وجود حجم بالای آلاینده ها استفاده از این سیستم ها در سلامت افراد نقش بسیار مهمی را برعهده دارند . به طور کلی وظیفه ی تمامی این سیستم های تهویه مطبوع انتقال هوای گرم و سرد به محل مورد نظر بوده که با هدف کنترل دمای محیط ، کنترل رطوبت بوسیله خشک کردن و ضدعفونی کردن انجام میگیرد .

سیستم های تهویه مطبوع با توجه به پوشش دهی و قدرت انتشار دردوگروه مستقل و مرکزی قرار میگیرند :
سیستم مرکزی: این سیستم ها قابلیت پوشش دهی سرمایش و گرمایش در تمام اتاق ها و واحد ها را دارند.اسپلیت های مرکزی را از انواع آن میتوان نام بردکه امکان اتصال همزمان به چند یونیت را میدهند.به همین دلیل برای استفاده در پروژه های بزرگ از جمله برج ها ،ساختمان ها ، مراکز تفریحی همواره مورد توجه قرار میگیرند.سیستم مستقل : برخلاف سیستم های  مرکزی ،سیستم مستقل قابلیت منتشر کردن دما در محیط های وسیع رانداشته وبه طور جداگانه درمحل مورد نظرنصب می گردد برای مثال در هر ساختمان برای هر واحد یک نوع از سیستم های تهویه مطبوع مستقل در نظر گرفته می شود . کولر گازی ، داکت اسپلیت و مینی چیلررا میتوان از انواع این سیستم نام برد .

انواع سیستم های تهویه مطبوع

سیستم های تهویه مطبوع براساس سیال بودن به سه دسته : 1- تمام هوا – 2- تمام آب 3- آب و هوا تقسیم می شوند:

تمام هوا :  عمل تهویه در این نوع از سیستم های تهویه مطبوع به صورت کامل بوسیله دستگاه هواساز انجام میگیرد به این صورت که این دستگاه دور از موتورخانه در نزدیکی محل مورد نظر برای تهویه نصب شده وتهویه مطبوع توسط سیال انتقال دهنده حرارت یا برودت به داخل کویل هواسازپمپ شده که فن ها با عبور سریع این هوا از روی کویل ها درنهایت عمل تهویه را با انتقال دمای مورد نظر به محیط انجام می دهند. درهنگام عبور هوا از روی کویل ها عمل رطوبت دهی یا رطوبت زنی انجام میشود که این کار باعث میشود هوایی که در محیط منتشرمی شود تهویه شده باشد.

تمام آب : در این سیستم  آب انتقال دهنده حرارت است و برای تامین دمای مورد نظر و انتشار در محیط مورد استفاده قرار میگیرد و عملیات بالابردن دما از طریق گرم شدن آب در دیگ موتورخانه و درنهایت باانتقال به بخش خروجی انتشارصورت میگیرد و نیز برای پایین آوردن دما، آب سرد از چیلر به کویل وارد می شود و بوسیله ی بادبزن باد سرد از روی کویل عبور وسپس به محل مورد نظر می رسد در واقع در این سیستم های تهویه مطبوع دستگاه  باد بزن یا فن، وظیفه ی عبورهوا از روی کویل را دارد که میتواند دمای مورد نیاز را برای محل مورد نظر تامین کند .

آب به هوا -هوا به آب: به طور معمول سرما بوسیله ی هوا و گرما بوسیله آب تامین می گردد . که در این سیستم های تهویه مطبوع مقدار هوا می بایست 10 در صد هوای لازم برای سیستم تمام هوا باشد اما آب میتواند تا درجات مختلفی گرم شود که میزان درجه حرارت 70تا 90 درجه مناسب استفاده در ساختمان های مسکونی کوچکتر ودرساختمان های بزرگ و برج ها باتوجه به وسعتشان برابربا 180 درجه است چراکه با افزایش طول لوله ها امکان سرد شدن آب وجود دارد ازین رو دما درمحل هایی که از وسعت بالاتری برخوردارند بالاتر در نظر گرفته می شود .

 تهویه مطبوع ها در انواع رومیزی ، ایستاده ، صنعتی ، ماشینی موجود میباشند که در هر نوعی باشند وظیفه ی تصفیه هوا از آلاینده ها ، دود و هوای آلوده را برعهده دارند . سیستم های تهویه مطبوع در نوع رومیزی با شکل ظاهری مدرن از انواع پراستفاده این سیستم ها در متراژ های پایین میباشند. قابلیت های ویژه ی این محصول از جمله اشغال فضای کم ، سبک وزنی وقابل حمل بودن باعث شده تاهمواره مورد استفاده قرار بگیرند .از اقسام دیگر  تهویه مطبوع ها نوع ایستاده آن با قابلیت نصب روی زمین میباشد که در مقایسه با سیستم رومیزی در ابعاد بزرگتری طراحی شده و به همین میزان نیز از قابلیت فیلتراسیون کردن بالایی هم برخوردار بوده و به همین دلیل نیز بهترین انتخاب برای فضاهایی با متراژ بالا مثل ادارات یا شرکت ها میباشد.سیستم های تهویه مطبوع در نوع صنعتی نیز دارای ابعاد بزرگتری است که با وجود فیلترهایی با ظرفیت بالا قدرت جذب مواد شیمیایی و گازهای سمی را دارند که با کاربری های گوناگون صنعتی عرضه و تولید می شود . ازنمونه های استفاده ازاین محصول کارخانه ها ،مراکز پزشکی ، صنعتی و انبار ها را میتوان نام برد .اما از نوع دیگر دستگاه های تهویه میتوان به سیستم تهویه مطبوع ماشینی اشاره کرد که در داخل ماشین وظیفه ی تامین هوای سالم و جلوگیری از ورود آلودگی هارا برعهده دارد . این دستگاه در ابعاد کوچک وقابل حمل طراحی شده که در روی داشبورد یا کنسول وسط قابل نصب میباشد .

کولر گازی

دسته ای از سیستم های تهویه مطبوع بوده که عملکرد آن به صورت دریافت گرمای محیط و انتقال به خارج از آن محوطه میباشد وبا دارای دوپنل که یکی درداخل محیط منزل یا هر محل مورد استفاده ی و دیگری در خارج ازفضای آن قرار گرفته به همراه دولوله ی کوچک وبزرگ که لوله ی کوچکتر هوای خنک را به پنل داخلی و لوله ی بزرگ هوای گرم جذب شده توسط یونیت داخلی را به فضای بیرون انتقال میدهد . واز انواع این تجهیزات تهویه مطبوع میتوان اسپلیت های دیواری و ایستاده ،سقفی ، کاستی ، پرتابل (قابل حمل )،پنجره ای را نام برد.این سیستم ها با دارا بودن وزن و ابعاد پایین بهترین انتخاب برای اسکان های موقت یا فضاهایی مانند اتاق های نگهبانی میباشند .

داکت اسپلیت

این سیستم از سیستم های تهویه مطبوع  متشکل از یک قسمت داخلی به نام هواساز و قسمت خارجی بانام کندانسور بوده که بواسطه ی لوله های مسی باهم در ارتباط قرار می گیرند و در نتیجه آب مورد نیاز مدار بوسیله چیلر یا پکیج تامین می گردد. محل قرار گیری دوبخش موجود در این نوع از سیستم ها یکی در محیط داخلی و دیگری درخارج از محل استفاده مثلا روی پشت بام ، می باشد . از مزیت این سیستم های تهویه مطبوع هامیتوان به قدرت انتشار بالا و میزان پایین مصرف سوختشان اشاره کرد که آنهارا به به بهترین گزینه برای استفاده برای محیط های وسیع تبدیل نموده است .

کولر آبی

میتوان گفت نوع پیشرفته ی اولین سیستم های تهویه مانند بادگیرها هستند . در این دسته از سیستم های تهویه مطبوع  تبخیر آب باعث خنک شدن هوا می شود به این صورت که آب درون این دستگاه از طریق پمپ روی پوشال ها ریخته و آن هارا خنک نگه میدارد و درمرحله ی بعد چرخش پروانه هوای خنک را بوجودو با استفاده از دریچه روی آن در هوا منتشرمیشود . این دست از سیستم های تهویه مطبوع دارای دونوع سلولوزی و پوشالی میباشد البته هردو کارکرد یکسانی دارند و تنها تفاوت بین آن ها درنوع پوشالشان است .در کولر گازی های سلولوزی پدهای سلولوزی جایگزین پوشال ها شدند و دیگر نیازی تعویض سالانه نیست و با جلوگیری از ورود گردو غبار به داخل محیط سرمای بیشتری را هم برای فضا تامین میکند .این سیستم در انواع کم مصرف ، مینی کولر ، معمولی ،پرتابل بالکنی و صنعتی دربازار موجود میباشد.

فن کویل

از نوع ساده ی سیستم های  تهویه مطبوع در ساختمان ها اند که از دوقسمت فن و کویل تشکیل شده. کویل ها آب مورد نیاز مدار را تامین ودرنهایت بوسیله ی فن هوای مطبوع به محیط منتقل می شود همچنین لازم به ذکر است فیلتر های موجود در این سیستم قابل تعویض وشستشو میباشند و تنظیم درجه ی حرارت بوسیله ی ترموستات و مقدار هوا با فن هاکه ترکیبی از هوا نیز هست ، کنترل می گردد.این سیستم برخلاف دیگر سیستم های تهویه مطبوع نیازی به فضای زیاد و کانال کشی نداشته و در انواع کابین داروبدون کابین  که هردو درون سقف کاذب در بین طبقات قرار میگیرند ، موجود میباشد .

پرده هوا

پرده هوا یا درب ازانواع سیستم های تهویه مطبوع به صورت جریانی از هواست که دو محیط گرم وسرد را از هم جدامیکند .ساختار این وسیله تشکیل شده از یک فن قوی دمنده در سقف و مکنده درپایین آن که جریان هوارا به طورپیوسته جا به جا می کنند . این وسیله در کنار درب های ورودی قرارمیگیرد وبا هربار باز وبسته شدن درب شروع به کار میکند .مزایای استفاده از این سیستم های تهویه مطبوع جلوگیری از ورود حشرات ،آلاینده ها و آلودگی به محیط میباشد وچون از به هدر رفتن میزان بالای انرژی جلوگیری میکند بهترین انتخاب برای مکان های عمومی و شلوغ نیز میباشد.

چیلر

این نوع از سیستم  های تهویه مطبوع نقش مهمی در  تامین هوای مطبوع و سرمایش برعهده دارند به این صورت که گرمای محیط را دریافت و بوسیله ی برج خنک کننده به فضای داخلی منتقل می کند در واقع در  این سیستم های تهویه مطبوع مایع به بخار  تبدیل می شود . بخشی ازاین سیستم در فضای باز و بخشی درمحیط داخلی نصب می گردد که این یونیت ها با کانال کشی ها باهم در ارتباط قرار میگیرند .این سیستم تهویه مطبوع در انواع جذبی و تراکمی موجود میباشند که نوع تراکمی آن توسط انرژی الکتریکی و  نوع جذبی با استفاده از حرارت منجر به تولید برودت و سرما می شوند.

از این مقاله دریافتیم که :

در زندگی ماشینی امروزه با افزایش میزان انواع آلودگی هایی که محیط زندگی افراد را تحت الشعاع قرار داده و منجر به بروز بیماری های متعدد نیز می گردد، میبایست اقداماتی در جهت فراهم کردن محیط زندگی ای سالم انجام گیرد که سریعترین و پاسخگوترین ابزار برای رفع این نیاز ها استفاده از سیستم های تهویه مطبوع میباشد که هوای مناسب در هر محیط را متناسب بانوع نیاز به سرعت و راحتی تامین می کنند . مطالب گفته شده ی این مقاله در خصوص سیستم های تهویه مطبوع بوده که مطالعه ی آن اطلاعات و راهنمایی های لازم را به افراد درجهت انتخاب محصول مورد نظرشان ارائه میدهد .

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments