دسته بندی آخرین اخبار
صفحه اصلی > مجله تاسیساتی ها > سیستم های گرمایشی چیست
سیستم-های-گرمایشی

سیستم های گرمایشی چیست

دستیابی به دمای بالا یا همان گرما از روش های مختلفی صورت میگیرد که راحت ترین آن استفاده از سیستم های گرمایشی پیشرفته ی امروزه میباشد که در فاصله کم و در هر زمان میتوان بوسیله آن به دمای دلخواه خود برسیم . سیستم های گرمایشی به طور کلی شامل موتورخانه ها و تمامی تجهیزات دربرند های گوناگون برای بالابردن دما و تامین گرما می باشند که در قالب سیستم های مرکزی و مستقل در انواع رادیاتورها ، پکیج،دیگ آب گرم بویلر،دیگ بخار ،روغن داغ ، مشعل ،سیستم های گرمایشی از سقف و کف و بخاری های صنعتی عرضه شده اند. درواقع باید گفت سیستم های گرمایشی در شکل امروزی با فن آوری های پیشرفته بهترین جایگزین تجهیزات گرمایی گذشته اند .

سیستم های مرکزی:

سیستم های گرمایشی یا حرارت مرکزی قابلیت انتقال گرما و یا حرارت دریک محیط وسیع را دارند به همین دلیل اکثرا در مراکز عمومی و محیط هایی با وسعت زیاد مثل هتل ، بیمارستان و یا ساختمان های مسکونی با بیش از 12واحد و… از این نوع سیستم های گرمایشی استفاده می شود که دارای قابلیت های ویژه مانند مصرف پایین و عدم نیاز به مجراهای خروجی دودکش است که سبب جلوگیری خطراتی از جمله گاز گرفتگی می شود به علاوه استفاده از این سیستم ها دارای مزایای دیگری هم میباشد ،برای مثال بااستفاده از سیستم های گرمایشی جدید دیگر با دود زا بودن تجهیزات گرمایشی شومینه و بخاری ها که سیاه شدن دیوارها را به همراه داشت ،مواجه نیستیم .
سیستم های مستقل:
این نوع از سیستم های گرمایشی برخلاف سیستم مرکزی نمیتواند گرما و حرارت را در محیط هایی باوسعت زیاد منتشر کنند به این معنا که تجهیزاتی که برای تولید گرما برای یک محیط در نظر گرفته میشود فقط گرمای آن محل را تامین می کند نمونه ی ساده ازاین سیستم ها شومینه های قدیمی و مدرن است که هرچند دارای زیبایی و مقاومت بالا میباشند اما میزان مصرف بالایی را هم  به همراه دارند .بخاری های برقی نیزهمانند شومینه میزان مصرف و سرعت انتقال گرمای بالاو عدم پوشش دهی دما در وسعت زیاد را دارند .

انواع سیستم های گرمایشی

سیستم های گرمایشی در انواع مختلف برای گرم کردن محیط یا آب، متناسب با نوع  نیاز و مصرف در بازار وجود دارد . این نوع سیستم ها انتقال حرارت را از طریق یک سیال که آب گرم یا بخار است بوسیله ی سیستم های گرمایشی و تجهیزات مربوطه انجام می دهند که از انواع این سیستمهای گرمایشی میتوان به :انواع رادیاتورها ،پکیج ، آب گرم کن، دیگ بخار ،مشعل ،منبع آب گرم  ،بخاری های صنعتی ، سیستم های گرمایش سقف و کف ،در برند های گوناگون اشاره کرد که مورد استفاده قرار می گیرند .

رادیاتورهای گرمایشی

رادیاتورها سیستم های گرمایشی با بدنه ای فلزی یا نیمه فلزی درانواع مختلف پره ای، آلمینیومی، قرنیزی، حوله خشک کن، برقی و شیشه ایی اند که بوسیله ی موتور خانه ها انتقال حرارت را انجام می دهند . این سیستم گرمایشی بوسیله ی مایع موجود در لوله ها ،گرما را به محل مورد نظربرای استفاده در ساختمان تامین میکنند .ازویژگی هایی که استفاده از این سیستم گرمایشی را بیشتر میکند میتوان به : صرفه جویی در انرژی ،سرعت انتشار و ماندگاری بالا در محیط اشاره نمود . از نظر انتقال حرارت رادیاتورهای آلمینیومی بیشتر مورد استفاده و همچنین مقاوم در برابر زنگ زدگی نیز میباشند .

پکیج های گرمایشی

پکیج های گرمایشی به عنوان جایگزین برای شوفاژ و موتورخانه ها میباشند که آب گرم مورد نیاز برای گرم کردن محیط و آب مصرفی را تامین و در انواع دیواری ، زمینی و چگالشی موجود بوده که متناسب با نوع نیاز افراد و متراژمورد استفاده قرار میگیرند .پکیج ها در فصل زمستان به عنوان تامین کننده آب گرم در تجهیزات گرمایشی میباشندکه در صورت عدم استفاده از سیستم های گرمایشی ،شیر تامین آب گرم را درحالت خودکار یا دستی قرار می دهیم . همچنین نیز پکیج ها در انواع فن دار باقابلیت نصب در بیرون از ساختمان و مورد استفاده ی چند واحد مسکونی و بدون فن ها که تنها آب گرم مورد نیاز یک واحد مسکونی رافراهم می کنند، موجود میباشند .از مزایای این محصول عدم اشغال فضای زیاد ، ایمنی بالا ، سرویس و نگهداری آسان میباشد .

آبگرمکن ها

آب گرمکن هاکه وظیفه ی تامین آب گرم مصرفی را برعهده دارند آب سرد را از کویل ها و یا لوله های مسی عبور داده و بوسیله ی مشعلی که در زیر آن ها قرار دارد آب گرم را تامین و از کویل ها بالا می رود . آبگرمکن ها در دو نوع مخزن دار و دیواری بوده که نوع مخزن دار آن مصرف و اشغال فضای بالایی دارد و در مقابل نوع دیواری آن باقابلیت نصب در آشپزخانه یا حمام از سرعت بالایی در گرم کردن آب و مصرف پایین انرژی برخوردارند زیرا تنها زمانی که به آب گرم نیاز باشد شروع به کار می کنند .

بویلر و دیگ آب گرم

ازانواع سیستم های گرمایشی دیگ های بخار یا بویلر میباشند به شکل محفظه ای است در بسته که بوسیله ی لوله ها و صفحات متصل داخل آن آب با استفاده از گرمای موجود به بخار تبدیل میشود . داخل این دیگ از دوقسمت ظرف آب وظرف آتش تشکیل شده که گرمای موجود از قسمت ظرف آتش آن است . تمامی اجزای درونی و تحت فشار این وسیله از آهن ودردو شکل ظاهری افقی و عمودی میباشد. دیگ های روغن داغ نوعی دستگاه برای انتقال گرما در دمای 350 درجه سانتیگراد با فشار پایین میباشدبه این شکل که روغن حرارتی در دستگاه بامشعل به دمای مورد نیاز می رسد.و از مزایای آن دمای حرارتی در فشار پایین ، عدم رسوب و فرسایش و احتمال انفجار و قابل راه اندازی در فضای ساده رامیتوان نام برد .دراین سیستم ها حرارت تولید شده توسط یک انتقال دهنده مانند آب یا بخار بوسیله ی دستگاه های پخش حرارت نظیر شوفاژ ،فن کویل های زمینی وسقفی ،یونیت هیتر و کنوکتور در فضای ساختمان منتشر می گردد.

مشعل

مشعل ها گرمای لازم برای سیستم های گرمایشی را با استفاده ازترکیب میزان مشخصی سوخت و هوا بوسیله ی عملیات احتراق بوجود می آورند که انتقال این گرما به روش های جابه جایی و تابش به محیط انجام می شود . هرچه میزان ترکیب سوخت و هوا باهم متناسب باشد احتراق در مشعل کامل تر و سوخت کمتری مصرف می شود . مشعل هاشامل انواع گاز سوز ،گازوئیل سوز و مازوت سوز و دوگانه سوز میباشند. نوع گاز سوزکاربرد های بسیاری را داراست و برای اشتعال از گازطبیعی بهره برده وتامین هوای مورد نیازنیز از طریق دمنده ای که روی دستگاه قرار دارد انجام وبوسیله ی دمپر هوایی کنترل می شود . درنوع گازوئیل سوز برای بوجود آوردن شعله از گازوئیل استفاده وبا روشن شدن موتور و چرخش پروانه ،هوای مورد نیاز برای احتراق تامین می گردد .از مزایای این مشعل استفاده برای نقاطی است که به گاز دسترسی نباشد . نوع مازوت سوز مشعل ها با ایمنی بالا و صدای کم و مصرف پایین برای مصارف صنعتی مثل کارخانجات تولید کیک،شیرینی و روغن است . ازمدل دیگر مشعل ها دوگانه سوزهااند باقابلیت استفاده از سوخت گاز و گازوئیل که در صورت نبود یکی از سوخت ها می توان از دیگری استفاده نمود.

منبع آب گرم

ازاصلی ترین قسمت ها در سیستم موتورخانه برای فراهم کردن گرمای موردنیاز ساختمان منبع آب گرم است که گرمای تولید شده در دیگ آب گرم اصلی به آب سرد منتقل می شود. و دارای دو نوع دوجداره و کوئل دار میباشد .منبع دوجداره باساختار دو استوانه ی تو درتو که استوانه ی داخلی محل ورود آب سرد و استوانه ی دیگر آن را پوشش داده که آب داغ خروجی منبع اصلی از لایه بیرونی عبور وگرمای آن به آب منبع داخلی انتقال و درنهایت آماده ی استفاده می شود .این منبع ارزان و قابل استفاده در ساختمان های کوچک است .
نوع دیگرمنبع آب گرم کوئل داراست به شکل یک جداره که ازچند لوله مسی در کنارهم که آب خروجی از منبع اصلی در درون این لوله ها گردش و گرمای آن به آب انتقال می یابد.این منبع  که گرمای زیادی را بوجود می آورد سرعت بالایی نیز در انتشار آن دارد.

سیستم های گرمایشی از کف و سقف

سیستم های گرمایشی ازکف بوسیله تعدادی ازلوله هایی است که یا کف را کنده و یا قبل ازساختن یک ساختمان آن را در کف ساختمان قرار می دهند یعنی تمام کف را لوله کشی پوشش داده که با اتصال به موتورخانه آب بعد از گرم شدن درون این لوله ها جریان و در آخراین سیستم گرمایشی گرمای مورد نیاز محیط را تامین می کند .بی خطر بودن این نوع سیستم گرمایشی از مزایای ویژه آن به حساب می آید ویکی از انواع سیستم گرمایشی قرنیزی هارا میتوان نام برد که با آب گرمکن های خورشیدی کار می کنند . در گرمایش از سقف نیز لوله های انتقال آب سرد و گرم درمحل های تعیین شده نصب  وازطریق روش تابشی آب گرم از طریق لوله ها وارد ساختمان شده و دمای مورد نظر را در محیط منتشر و عمل تهویه در ساختمان راهم به تدریج انجام می دهد .علاوه بر این ها استفاده از این سیستم  میزان مصرف انرژی را 20الی 40 درصد کاهش می دهد.

بخاری های صنعتی

این نوع ازسیستم های گرمایشی که با نام هیتر و بخاری های فن دار نیز شناخته می شود برای فراهم کردن دمای مورد نیاز در فضاهایی با ارتفاع بالای 3 متر مثل سالن های صنعتی ، مرغداری ها ،انبارها ، تعمیرگاه های خودرو ،فضاهای ورزشی و نمایشگاهی یا بدون حصاروایستگاه های مترو مورد استفاده قرار میگیرد .که ساختار آن لوله کشی هایی همراه با یک فن مکنده که گاز مایع یا شهری همراه با هوا توسط یک مشعل سوزانده ودر آخر انرژی تابشی بوسیله ی یک منعکس کننده در محیط به سمت پایین انتقال می یابد .این سیستم گرمایشی با کاهش هزینه نگهداری ،پوشش دهی بالا از اهمیت بالایی برخوردار است .

آنچه از این مقاله در میابیم :

از آنجا که مطالب گفته شده در این مقاله با هدف آشنایی با سیستم های گرمایشی جدید و پیشرفته میباشد با مطالعه ی آن می توان به دلایل برتری و جایگزین شدن این سیستم بر تجهیزات گذشته و مزایای ویژه آن دست یافت .علاوه براین ها مارا در درخصوص انتخاب و شناخت محصولی متناسب با نوع نیازمان نیز  راهنمایی می کند .

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments