دسته بندی آخرین اخبار
صفحه اصلی > مجله تاسیساتی ها > کاربرد های انواع پمپ آب
انواع پمپ آب و کاربرد آنها

کاربرد های انواع پمپ آب

در این مقاله از تاسیساتی ها قصد داریم به انواع پمپ آب و کاربرد آن ها اشاره داشته باشیم. دسترسی راحت به آب برای انجام کارهای روزمره همچنین دیگر امور از قبیل کشاورزی یا فعالیت های صنعتی امری مهم و اساسی بشمار می آید. پمپ ها یکی از تجهیزات تاسیساتی هستند که وظیفه ی انتقال و جابه جایی سیال را به عهده دارد. پمپ ها باکاربری های متفاوتی توسط شرکت های سازنده طراحی و ساخته شده اند که هریک به منظور جابه جایی یک نوع سیال مورد استفاده قرار می گیرند، به طور مثال به منظور انتقال و جابه جایی مایعات و سیالات در زمینه های کشاورزی، صنعتی، سیستم های اطفا حریق، پساب های فاضلاب شهری و کارخانه جات و در مواردی مشابه کارایی گسترده دارند.

با توجه به توضیحات گفته شده و وظیفه ای که از این دستگاه انتظار می رود، میتوان نتیجه گرفت که دو معیار میزان حجم آب دهی و فشار مناسب پمپ از مهم ترین مواردی اند که یک پمپ آب لازم است متناسب با کاربری که در آن استفاده می شود، برخورار باشد. فاکتورها و معیارهای مختلف پمپ آب مانند کاربرد و محل استفاده، جنس و مدل بدنه، پروانه، ابعاد و موتور است. نکته ای که به هنگام خرید پمپ باید در نظر داشته باشید ابتدا کارایی آن است؛ زیرا هر پمپی کارایی به خصوص خود را دارد. در ادامه به کاربردهای انواع پمپ آّب در این نوشتار می پردازیم.

پمپ آب بشقابی

یکی از انواع پمپ آب که از پر کاربرد ترین پمپ آب خانگی در تجهیزات آبرسانی می باشند نوع بشقابی آن می باشد. از این پمپ ها در جهت افزایش فشار آب استفاده می کنند که روند کاری آن ها شباهت بسیاری به پمپ های نوع جتی دارد، به این صورت که با ورود آب به پمپ و قرار گرفتن در مسیر چرخش پروانه ها و نیروی گریز از مرکز، سرعت و فشار بالایی را بدست آورده و با این فشار افزایش یافته به سمت خروجی پمپ هدایت می شود. معمولا از این پمپ ها برای آب و یا سیالاتی استفاده می شود که گرانروی کمی دارند زیرا که با بالا رفتن گرانروی سیال عملکرد این نوع پمپ ها به شدت کاهش می یابد. کاربرد اصلی پمپ آب بشقابی بیشتر برای پمپاژ آب، روغن ها، اسید ها در حوزه های خانگی، کشاورزی و صنعتی می باشد، اما در هر حال سیال مورد استفاده قرار گرفته باید ویسکوزیته پایینی داشته باشد.

پمپ آب دو پروانه

پمپ آب دو پروانه ای از نوع سانتریفیوژی است. این نوع پمپ ها از دو پروانه تشکیل شده است که پشت به پشت هم قرار دارند. کاربرد این پمپ در پمپاژ کردن آب و مایعات بی خطر است. کاری که دو پروانه انجام می دهد افزایش دبی و فشار است. از پمپ آب دو پروانه در ساختمان های بزرگ استفاده می شود؛ منظور ساختمان هایی است که تعداد طبقات و واحدهای زیادی داشته باشد زیرا بازده این نوع از پمپ ها بالاتر از مدل های دیگر است. از این نوع پمپ نیز میتوان به عنوان بوستر پمپ استفاده کرد. جنس این پمپ ها از استیل یا برنج است. کاربرد اصلی پمپ آب دوپروانه در آب و فاضلاب شهری، پرورش ماهی، تقویت فشار، آبرسانی داخل ساختمان، مصارف صنعتی و سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی است. </p/>

پمپ آب کف کش

مدل کف کش یکی دیگر از انواع انواع پمپ آب است که به منظور لجن کشی مورد استفاده قرار می گیرند. اساس کار این پمپ بدین صورت است که آب های کثیف و آلوده مانند آب هایی که حاوی شن، گل و لای، لجن و زباله های کوچک اند را تمیز کرده و آّب را بری از اینها می کنند. موتور الکتریکی تعبیه شده در این پمپ، انرژی مورد ناز را برای جابجایی گل و لای ایجاد میکند و سپس با حرکت پروانه های موجود دراین دستگاه فشار پمپ بسیار زیاد می شود. پمپ کفکش تک مرحله ای به این معناست که تنها یک یک پروانه در این پمپ استفاده شده است. که این مدل مورد استفاده ی بخش های کوچک، تخلیه آب مخزن و استخر و زهکشی است. اگر که در این پمپ بیش از یک پروانه قرار داشته باشد و دارای چندین پروانه باشد، پمپ کفکش چند مرحله ای خوانده می شود. این مدل نیز مورد استفاده ی پمپاژ آب و سایر سیالات مانند نفت از چاه های ژرف است. جنس بدنه ی پمپ آب کفکش عموما از آلیاژهای آلومینیوم و جنس پروانه از چدن داکتیل و شافت از فولاد ضد زنگ است. </p/>

پمپ آب لجن کش

پمپ های لجن کش نوع دیگری از پمپ است که شباهت زیادی به پمپ کفکش از لحاظ کاربری دارند. تفاوت این دو پمپ در این مورد است که اغلب از پمپ لجن کش به منظور انتقال لجن، رسوبات و سیالاتی که ویسکوزیته بسیار زیادی دارد، استفاده می شود. کاریرد این پمپ در اصل در حوزچه ها، مخزن ها و استخرها است. جنس بدنه این پمپ نیز مانند پمپ کفکش از بدنه آلیاژ آلومینیوم و پروانه آن از جنس چدن داکتیل و شاف آن از فولاد ضد زنگ است.

پمپ آب طبقاتی

پمپ آب طبقاتی یکی دیگر از انواع پمپ است که از نوع سانتریفیوژی و الکتریکی است. در این مدل پمپ آب یا سیال مربوطه از چندین پروانه که به صورت طبقه ای است، منتقل می شود. کاربرد این پمپ جهت انتقال سیالاتی با فشار بسیار زیاد و منظور تا 40 بار و میزان 200 متر مکعب است. جنس بدنه و پروانه پمپ طبقاتی چدن است و جهت افزایش فشار آب در حوزه های مختلفی از جمله صنعتی، ساختمانی و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. مکانیسم پمپ آب طبقاتی به این صورت است که آب پس از ورود به هر طبقه که شامل پروانه باشد، فشار آن زیاد می شود و بدین ترتیب، فشاز افزایش می یابد. در آخر آبی که دارای فشار زیادی شده است اکنون به قسمت خروجی پمپ منتقل می شود. میزان دبی در پمپ آب طبقاتی همواره ثابت است و دور موتور الکتریکی نیز دستخوش تغییر نمی شود. از این محصول در صنایع مختلف استفاده می شود مانند صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع تصفیه آب دیگ های آب وفاضلاب.

پمپ آب جتی

یکی دیگر از محصولات متعلق به گروه پمپ های سانتریفیوژی، پمپ آب جتی است. برای استخراج آب عمیق از این پمپ استفاده می شود. این پمپ در قسمتی که مکش می کند، خلاء ایجاد می کند و هوا از این طریق خارج می کند. سپس آب را مثل یک پمپ سانتریفیوژ منتقل می کند. جنس پروانه این پمپ ها معمولا از استیل یا برنج است. قیمت مناسب، تخلیه ی یکنواخت، بازدهی بالا و دامنه گسترده ی کاربری از مزایای پمپ آب جتی است.

پمپ آب شناور

از دیگر انواع پمپ آب پمپ آب سانتریفیوژی است که از دو قسمت تشکیل شده است؛ این دو قسمت شامل پمپ و موتور الکتریکی است. همانطور که از نام پمپ آب شناور مشخص است، به صورت شناور یا غرق شده در آب قرار می گیرد. کار این پمپ خارج کردن آب جهت تامین مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی از چاه است. این پمپ در دو نوع تک فاز و سه فاز طراحی و تولید می شوند. همانطور که گفته شد، این محصول درون آب قرار می گیرد که درون آن موتور الکتریکی آب قرار می گیرد. این موتور نقش روان کننده را برای یاتاقان ها ایفا می کند و همچنین موجب خنک شدن سیم پیچ موجود در موتور الکتریکی می شود. جنس بدنه ی اصلی پمپ آب شناور از چدن یا استیل است و جنس پروانه ی آن استیل است. برای استخراج آب شور اغلب از نوع بدنه و پروانه برنزی پمپ شناور بهره گرفته می شود. ابعاد این پمپ ها 4 الی 12 اینچ و تا ارتفاع 400 متر تولید می شوند. در چاه هایی که عمق زیادی دارند، از نوع سه فاز آن استفاده می شود و در چاه هایی که عمق کمی دارند، از نوع تک فاز آن.

پمپ آب زمینی

عملکرد پمپ آب زمینی شباهت بسیاری به پمپ های آبی خطی دارد. نقطه ی تفاوت آنها در این است که پمپ آب خطی صرفا ایجاد دبی می کند در حالیکه پمپ های زمینی علاوه بر ایجاد دبی، فشار هم ایجاد می کنند و این مدل نیز از انواع پمپ آب سات. تا دبی 100 گالن بر دقیقه عمدتا از پمپ های خطی استفاده می شود و برای دبی های بیشتر، پمپ زمینی مورد استفاده قرار می گیرد. از پمپ زمینی جهت انتقال آب سرد یا آبگرم مصرفی استفاده می شود و در مقابل، پمپ خطی مورد استفاده ی سیستم گرمایش یا سرمایش است.

پمپ آب سیرکولاتور

نوع دیگری از پمپ الکتریکی پمپ آب سیرکولاتور است که بدنه ی آن از جنس چدن، آهن یا استیل می تواند باشد. جنس پروانه ی آن پلی آمید است که این امر موجب مقاومت آب در برابر زنگزدگی و خوردگی می شود. بنابراین یکی دیگر از انواع پمپ، پمپ آب سیرکولاتور است. حداکثر میزان تحمل این پمپ 16 میل است. پمپ سیرکولاتور دارای قابلیت کاربری در انواع فشار، دما و انتقال سیالات دیگر است. استفاده از پمپ سیرکولاتور در سیستم های تهویه مرکزی، انتقال موارد صنعتی و شیمیایی و رادیاتورها است. ظرفیت دمای قابل تحمل این پمپ بازه ای بین 10- الی 13+ است.

پمپ آب جریان محوری

پمپ آب جریان محوری از انواع پمپ است که به آن پمپ ملخی هم می گویند. پمپ جریان محوری یک پروانه باز دارد که از آن به مظور افزایش دبی و فشار کم استفاده می شود. این پمپ در واقع جایی کاربرد دارد که نیاز به دبی زیاد و از سوی دیگر طول کم داشته باشیم. پمپ آب جریان محوری در طول کم تا 3 برابر بیشتر از سایر پمپ ها قادر به پمپاژ آب و یا سایر سیالات است که این نکته مزیت آن در مقایسه با دیگر پمپ ها محسوب می شود. کاربرد عمده ی این پمپ در پمپاژ فاضلاب، شیلات و کشاورزی است.

پمپ آب دوار

پمپ آب دوار از نوع پمپ های گردشی است. این پمپ از دو قسمت شامل جداره ثابت و قسمت دوار که یک محور گردشی دارد، تشکیل شده است. آب در این نوع پمپ در بین چرخ دنده های دستگاه قرار دارد و با چرخش چرخ دنده به سمت خروجی هدایت می شود. این پمپ زمانی کاربرد دارد که نیاز به دبی کم باشد و به فشار متوسط. نکته ای باید همواره به آن توجه داشته باشید این است که هرگز نباید از این پمپ زمانی که خروجی بسته است، استفاده کرد. دلیل آن این است که خروجی پمپ با اینکار دچار شکستگی می شود و یا پمپ از کار می افتد. برخلاف مدل سانتریفیوژی، پمپ دوار خود محرک است و نیازی به موتور الکتریکی برای نیروی محرکه ندارد. و این مورد به مزیت آن نسبت به پمپ سانتریفیوژی تبدیل شده است. پمپ دوار قادر به انتقال سیال با هر مقدار ویسکوزیته است. توصیه می شود برای این نوع پمپ از شیر اطمینان استفاده شود چرا که در صورت بسته بودن خروجی دچار شکستگی یا خرابی می شود. معمولا از این نوع پمپ در صنایعی که سیال آن ویسکوزیته بالایی دارد، استفاده می شود. از مزایای این محصول می توان به بازدهی بالا، و تنوع گسترده ی آن اشاره کرد.

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای