دسته بندی آخرین اخبار
صفحه اصلی > مجله تاسیساتی ها > کولر آبی بخریم یا کولر گازی
کولر آبی بخریم یا گازی

کولر آبی بخریم یا کولر گازی

در این مطلب قصد داریم تا به این سوال پرکاربرد بپردازیم که کولر آبی بخریم یا کولر گازی. دو مدل متداول کولر که از پرکاربردترین سیستم های سرمایشی مورد استفاده کاربران است، مزایا و معایب مخصوص خود را دارند. در ادامه این نوشتار به بررسی نکات و عواملی که تاثیر مستقیمی در کارایی مورد پسند آنها دارند، خواهیم پرداخت تا در نتیجه شما دست به انتخاب بزنید که کولر آبی بخریم یا کولر گازی. معمولا با شروع فصول گرم مثل تابستان یا بهار، نیاز به سیستم های سرمایشی زیاد و بازار آنها داغ می شود و خریداران با انبوهی از سوالات نیاز به اطلاعات و راهنمایی در خصوص این سیستم ها انواع مدل های آنان دارند. همچنین انتخاب یک سیستم اقتصادی که مصرف انرژی آن نیز به صرفه باشد، از موارد حائز اهمیت است. معمولا افرادی که به دنبال خرید یک سیستم سرمایشی برای محیط مسکونی، اداری یا تجاری خود هستند، دو مدل پرکاربرد کولر آبی یا کولر گازی را مورد توجه قرار می دهند.چنانچه گفته شد، هر کدام از این دو مدل مزایا و معایب خود را دارند و نیز هر کدام دارای شرایط نصب، قدرت هوادهی و خنک کنندگی، مصرف انرژی و غیره هستند. با توجه به شرایط زندگی، منطقه جغرافیایی و شرایط بدنی هر فرد این سوال مطرح است که کولر آبی یا کولر گازی بخرد؟ هر کدام مناسب چه منطقه ای هستند، چه تفاوتی با یکدیگر دارند و کدام یک جهت خنک کردن محیط مورد نظر مناسب است؟ در ادامه شما را با مزایا و معایب کولر گازی و کولر آبی آشنا خواهیم کرد.

کولر آبی

کولر آبی از سال ها پیش در کشور جهت تهویه هوا و خنک کردن محیط منزل یا محیط کار مورد استفاده قرار می گیرد. کولر آبی از سری تجهیزات تهویه مطبوعی است که با استفاده از آب عمل خنک کردن محیط را انجام می دهد. همانطور که می دانید طرز کار آن به این صورت است که با روشن کردن کلید پمپ، آب از طریق ناوان­­ها به بالای کولر هدایت شده و بر روی پوشال ها می ریزد. از این طریق پوشال ها مرطوب باقی می مانند و سپس توسط الکتروفن هوا بر روی پوشال های مرطوب هدایت می شود. پس ازآن گرمای محیط به آب منتقل شده و آب تبخیر شده که روی پوشال های کولر آبی می ریزد، باعث خنک کنندگی می شود. با توجه به بحران کم آبی در دنیا خصوصا در کشور، میزان بالای مصرف آبی که کولرهای آبی دارند، مسئله ای بحث برانگیز است. پیش از استفاده از کولر آبی معمولا کاربران هر ساله آن را اصطلاحا سرویس می کنند؛ به این معنا که پوشال و دیگر قطعات بررسی می شوند. برندهای مختلفی که کولر آبی تولید می کنند، آزمایش، انرژی، لورچ و نظیر این ها هستند. بنابراین این برندهای با کیفیت، هر کدام از گزینه های خریداران محسوب می شود

کولر گازی

بیش از یک قرن است که کولر گازی اختراع شده است و مورد استفاده محیط های مختلف جهت خنک کنندگی قرار می گیرد. کولر گازی های اسپیلت دو یونیت داخلی و خارجی دارند؛ یونیت داخلی همانطور که احتمالا مشاهده کرده اید، در داخل فضا و درون محیط مثل سالن یا اتاق خواب نصب می شود و یونیت خارجی که شامل کمپرسور و کندانسور است، ترجیحا لازم است بیرون محیط و درهوای باز مانند حیاط یا بالکن قرار گیرند. این دو یونیت داخلی و خارجی از طریق لوله های انتقال دهنده ی گاز مبرد به هم متصل می شوند. کولر گازی موقعیت نصب متفاوتی دارد؛ نصب ایستاده، دیواری و پرتابل توسط برند های مختلف و تولیدکنندگان داخل یا خارج از کشورتولید می شود. طرز کار این سیستم بدین صورت است که گاز مبرد درون کمپرسور متراکم می شود و سپس به سمت کندانسور هدایت شده و طی مسیرگرما را از دست می دهد. سپس تبدیل به مایع شده و این مایع از طریق لوله ها به یونیت داخلی یا همان اواپراتور منتقل می شود و در محل اواپراتور با تأثیر گرفتن از دمای محیط، تبخیر و دوباره تبدیل به گاز می شود و در واقع با این عمل سرمای خود را به محیط باز و لوله های اواپراتور بر می گرداند. با چرخش فن مخصوص پروانه داخلی، هوای اتاق از یک طرف پنل داخلی وارد می شود و با گذر از میان لوله های اواپراتور سرد می شود سپس این هوا از طرف دیگر به سمت اتاق یا محیط داخل هدایت می شود. با تبخیر گاز مبرّد در اواپراتور و مکش مجدد آن به وسیله کمپرسور، این سیکل همچنان ادامه پیدا می یابد. کولر گازی ها در مدل های معمولی و اینورتر با کیفیت های مختلف روانه بازار می شوند. در بازار ایران این محصولات توسط نمایندگی های فعال در کشور با گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه می شود.

کولر آبی بهتر است یا گازی

حال در یک جمع بندی ببینیم در نهایت کولر آبی بخریم یا کولر گازی. نکات حائز اهمیت درانتخاب وسیله سرمایشی مناسب جهت خنک کنندگی و ایجاد هوای مطبوع، شرایط جغرافیایی و اقلیم محل زندگی است. همانطور که گفته شد اساس کار کولر آبی به وسیله تبخیر آب است و از این طریق هوای محیط را خنک می کند؛ بنابراین مناسب مناطقی که آب و هوایی شرجی و مرطوب دارند، نیست. فراموش نشود که کولر گازی با درجه ی دمای دلخواه تنظیم می شود ولی کولر آبی تنها دو گزینه تند و کند دارد. از سوی دیگر باید به هنگام خرید کولر دقت داشت که در مقایسه با کولر آبی، کولر گازی هزینه بیشتری دارد و این هزینه شامل خود کولر، نصب و نگه داری آن است. کولر آبی خطری برای محیط زیست ایجاد نخواهد کرد اما کولر گازی نه تنها مصرف برق بیشتری دارد، بلکه گازهای سمی و مخرب لایه اوزون تولید می کند. البته کولر آبی تنها جهت خنک کنندگی بکار می آیند ولی برخی از کولر گازی ها می توانند چرخه هوا را معکوس کنند و جهت گرمایش نیز در فصل سرد استفاده شوند. مزیت دیگری که کولر گازی بر کولر آبی دارد فیلترهای مخصوص هوای سالم و پاک است که در محیط خانه مفید است ولی کولرهای آبی از آنجا که در پشت بام و فضای باز قرار دارند، در معرض آلودگی اند و خطر تجمع قارچ و باکتری در پوشال های مرطوب نیز وجود دارد. این ذرات با گردش هوا به سادگی وارد محیط کار یا منزل می شود و باعث آلژی شوند. با در نظر گرفتن موارد ذکر شده، هنگام خرید کولر با اطمینان خریدی مقرون به صرفه خواهید داشت و انتخاب شما مطمئن خواهد بود. پس از انتخاب کولر گازی یا کولر آبی تصمیم شما بایستی در مورد برند آن گرفته شود. برندهای مختلف مدل های بسیاری با سطح کیفیت های متفاوت تولید می کنند. با توجه به نیاز بازار شرکت های خارجی یا داخلی به تولید انواع سیستم های مطبوع نظیر کولر گازی یا کولر آبی مبادرت می ورزند.حال برای آشنایی بیشتر پیشنهاد ما به شما خوانندگان عزیز، مطالعه مقاله ای با عنوان برندهای خوب کولر گازی است که در وبسایت رجانیوز قرار دارد. در نهایت قادر خواهید بود با این اطلاعات خریدی مقرون به صرفه و بهینه داشته باشید.

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای