دسته بندی آخرین اخبار
صفحه اصلی > مجله تاسیساتی ها > کولر گازی چیست
کولر گازی چیست

کولر گازی چیست

کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد با تاسیساتی ها همراه باشید. با رسیدن گرما و فصل تابستان اغلب افراد برای خرید وسایل سرمایشی اقدام می کنند و همگی به دنبال وسیله ای با بیشترین کارایی هستند. سیستم های تهویه مطبوع از مهمترین تجهیزات ساختمانی به شمار می آیند و با فراهم کردن هوایی مطلوب فضا را برای ساکنین دلنشین می کند. در این راستا تجهیزات و لوازم متعددی توسط بشر طراحی و ساخته شده که هریک قابلیت و عملکرد مختص به خود را می باشد. در بین تمامی سیستم های موجود، کولر گازی به دلیل برخورداری از فناوری و امکانات متعدد بازار این عرصه را به قبضه خود در آورده و توانسته سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهد، به طوریکه در حال حاضر در اکثر ساختمان ها برای خنک کردن فضای اتاق از این سیستم ها بهره می برند.

حال بپردازیم به سوال نخست؛ کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد ؟

برای پاسخ به اینکه کولر گازی چیست لازم است با انواع مدل های موجود از این سیستم ها و همچنین نحوه ی عملکرد آنها آشنا شویم. کولر گازی از سری سیستم های تهویه مطبوع پرکاربرد به شمار می آید. کولر گازی را ویلیس کریر در سال 1902 میلادی اختراع نمود و به دلیل بهره مندی از مزیت های متعدد در حال حاضر به عنوان بهترین و متداول ترین سیستم تهویه مطبوع در بازار شناخته می شود. این تجهیزات از دو یونیت مجزا تهیه شده که بر اساس سیکل تبرید و جذب گرمای محیط، هوایی خنک و مطبوع را به محیط هدیه می بخشد. بخش داخلی یا اواپراتور درون فضای اتاق قرار می گیرد. و یونیت خارجی نیز در فضای بیرونی ساختمان در هوای آزاد نصب و اجرا می گردد. لوله های مسی و کابل های اتصال، رابط بین دو یونیت هستند و از این طریق پنل داخلی و یونیت خارجی در ارتباط بوده و با یکدیگر تبادل انرژی دارند. اساس کار کولر گازی به این صورت است که با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز سرمای مورد نیاز سیستم را تامین می نماید. قطعات مهم این تجهیزات شامل کمپرسور، کندانسور و یک دمنده تشکیل شده است. مبرد بکار رفته در سیستم های تهویه مطبوع به طور عمده از نوع R22 و R410 سازگار با محیط مورد استفاده قرار می گیرد. کمپرسور درون کندانسور بیرون از ساختمان قرار دارد. با روشن شدن دستگاه ماده ی مبرد توسط کمپرسور متراکم شده و با فشار بیشتری از طریق لوله ی رفت کمپرسور وارد کندانسور می گردد. درون کندانسور گاز مبرد با فضای اطراف تبادل حرارت کرده و بعد از سرد شدن به مایع تبدیل می شود، مایع از طریق لوله های مبرد به یونیت داخلی یا همان اواپراتور منتقل می شود. حین انتقال از طریق لوله های مبرد دوباره تبدیل به گاز شده و وارد اواپراتور می شود درون پنل از طریق فن دمنده هوای ایجاد شده، به سمت دریچه های خروجی هدایت می شود. به این ترتیب هوایی خنک و مطبوع در فضای اتاق خواهیم داشت.

کاربرد کولر گازی

با توجه به نیاز بازار شرکت های مختلفی در خصوص طراحی و ساخت انواع مدل های کولر گازی در حال فعالیت هستند و سالانه میلیون ها دستگاه تولید و روانه بازار رقابت می کند. از برندهای مطرح و پرفروش بازار میتوان به کولر گازی ایران رادیاتور اشاره داشت که با توجه به بهره مندی از سطح کیفیت بالا توانسته سهم قابل توجهی از بازار فروش را به خود اختصاص دهد. برای اینکه کولر گازی را بتوان در بخش ها و فضاهای مختلفی مورد استفاده قرار داد آنها را در مدل های مختلف با ظرفیت هوادهی متنوع تولید و عرضه می کنند، به این ترتیب دیگر مشکلی با نصب کولرگازی وجود ندارد و می توان با توجه به موقعیت و شرایط نصب یکی از مدل های موجود را انتخاب و خریداری نمود. از انواع مدل های کولر گازی میتوان به مدل های زیر اشاره داشت.
دیواری
ایستاده
پرتابل
پشت پنجره ای
کاستی

هریک از مدل های موجود در ابعاد و اندازه های مختلفی طراحی و ساخته می شوند که به طور عمده می توان در ساختمان های مسکونی، اداری و یا تجاری به منظور تامین هوایی مطبوع از این تجهیزات سرمایشی بهره مند شد. مدل های دیواری به دلیل برخورداری ظاهری زیبا و مدرن به طور عمده در منازل مسکونی، دفتر کار، مغازه های لوکس مورد استفاده قرار می گیرند. کولر گازی ایستاده در ابعاد و حجم بزرگتری ساخته می شود و از قدرت هوادهی بیشتری برخوردار است بنابراین می توان در فضاهایی بزرگتر نظیر بانک ها، مساجد، راهروهای و سالن های عمومی از این مدل کولر گازی بهره مند شد. از برندهای معتبر کولر گازی ایستاده با سطح کیفیت بالا و قدرت خنک کنندگی بسیار مطلوبی بهره می برند می توان به کولر گازی سامسونگ اشاره داشت. مدل پرتابل نیز همانطور که از نامش پیداست به طور متحرک طراحی شده و براحتی قابل حمل هستند و در فضاهایی که با محدودیت و کمبود جا مواجه هستند مورد استفاده قرار داد. کولر گازی پشت پنجره ای درون قاب پنجره قرار می گیرد و تنها از یک یونیت تشکیل شده و تمامی اجزا درون همان پنل جای گرفته اند. مدل های کاستی درون سقف کاذب بین طبقات قرار گرفته و بواسطه ی دریچه های چهار و یا دوطرفه هوای ایجاد شده را به فضای اتاق منتقل می نماید.

کولر گازی به نوعی طراحی شده که میتوان در فضاهای عمومی از قبیل مجتمع های تجاری، هتل، خوابگاه، سالن های انتظار، و تمامی فضاهایی که نیاز به سیستم تهویه مطبوع و تجهیزات سرمایشی داشته باشند می توان با نصب یکی از مدل های کولر گازی همواره هوایی مطبوع در اختیار داشته باشیم. بهره مندی از تکنولوژی های منحصربفرد و قابلیت های نوین این سیستم ها را به کالایی لوکس تبدیل کرده که بسیاری از افراد مایل به خرید این تجهیزات هستند. همچنین از دیگر مزیت های کولر گازی میتوان به قابلیت عملکرد گرمایشی داشت. که سیکل تبرید آن برخلاف حالت سرمایشی است و گاز مبرد با حرارت بالا و به صورت داغ درون دستگاه در حال چرخش است. همین موضوع موجب شده در حال حاضر کولر گازی جایگزین بسیاری از سیستم های حرارتی و برودتی مورد نیاز ساختمان شود و به این ترتیب می توان در بسیاری از هزینه های مورد نیاز صرفه جویی نمود.

در ادامه شما بازدیدکننگان عزیز می توانید با مطالعه ی مقاله ای که در مورد پرفروش ترین کولر گازی های ایرانی تهیه شده است، اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

پرسش و پاسخ

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی برای