دسته بندی آخرین اخبار
صفحه اصلی > مجله تاسیساتی ها > دلیل لرزش و صدای کولر آبی
دلیل لرزش و صدای کولر آبی

دلیل لرزش و صدای کولر آبی

این تجهیزات را میتوان در زمره ی اولین و ساده ترین انواع سیستم های سرمایشی ای نام برد که افراد برای پایین آوردن و مطبوع کردن دما از آن دربسیاری از موارد استفاده می کنند ونیز میتوان گفت که حتی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وجود انواع سیستم ها، کولر آبی ها همواره کارآیی های لازمه خود را دارا می باشند .نحوه ی عملکرد این دستگاه از طریق تبخیر آب میباشد به این شکل که آب مورد نیازبوسیله ی پمپ وارد سیستم شده و با کمک پروانه ای که در آن قرار گرفته این آب روی پوشال ها ریخته و تمام سطح آنهارا پوشش می دهد نکته مهم در خصوص این عملکرد مقدار آب است یعنی هرقدر میزان آب در داخل کولر بیشتر باشد به طبع عملیات خنک کردن هوا را بهتر و بیشتر انجام می دهند چراکه باید میزان آب داخل این وسیله به حدی باشد که از روی سطح پوشال ها تبخیر و در نهایت به محوطه ی بیرون مورد نیاز را انتشار دهد. نکته ی دیگر درخصوص کولر آبی وجود پوشال ها است زیرا از ورود گرد و غبار و آلاینده ها جلوگیری میکنند که این امر در تامین هوایی مطبوع نقش مهمی را ایفا میکند و این عاملیست که کولر آبی  را هم جزئی از تهویه های مطبوع و هم به نوعی از دیگر سیستم ها قرار داده و درعین حال نیزبا نوع کارایی که دارند متمایز کرده چون در تامین هوای مطبوع در این سیستم برخلاف تجهیزات دیگر هوای سالم و تازه وجود دارد که باید این را از مزایای ویژه ی این محصول دانست .

دلیل لرزش و صدای کولر آبی

از رایج ترین مشکلات در کولرآبی لرزش و سرو صدای زیاد است که عامل بروز این موضوع میتواند از موارد بسیاری نشات گرفته باشد . که با توجه به نوع مشکل میتوان راه حلی برای رفع آن پیداکرد .از کلی ترین دلایل بروز این مشکلات میتوان به نقص های فنی در کولر آبی اشاره نمود این مشکلات مانند خراب شدن پروانه کولرکه در اثر ضربه کج شده و به خوبی کارنمیکند تا سیستم به جریان بیوفتد و یا خراب بودن هر قطعه دیگر از سیستم مثل یاتاقان چرا که هر قطعه و اجزایی از این سیستم دارای مشکل باشد بقیه اجزا به خوبی کار نمیکنند به طبع در هر سیستم نیز این پروسه به همین روال است چون برای یک عملکرد درست و دستیابی به نتیجه ی نهایی میبایست از اینکه همه اجزا کارکرد دارند مطمن شد . در این سیستم هم پروانه را میتوان به عنوان محرکه ی اصلی برای عملکرد درست دستگاه دانست که بقیه اجزا اگردچار نقص شوند به این عضو آسیب رسیده و دیگر روند سیستماتیک وجود نخواهد داشت و از حرکت باز می ایستد البته همیشه هم عملکرد نامناسب از تداخل در باقی قطعات نیست گاهی موارد هم ممکن است کار نکردن کولر آبی از ایرادی است که در خود پروانه وجود دارد از جمله تاب داشتن خود پروانه .  باتوجه به مواردی که در خصوص مشکل ایجاد لرزش و صدای کولرآبی گفته شد عوامل بسیاری را میتوان در این زمینه سهیم دانست که در این مقاله به بررسی 6 مورد آن پرداخته ایم .

تراز نبودن کولر آبی

یکی از این قبیل مشکلات درزمان نصب است به همین دلیل نیز پیشنهاد می شود هرچند نصب این سیستم ها آسان است اما برای جلوگیری ازمشکلات این چنینی از نصابی باتجربه کمک گرفت البته این نکته که باید هرازگاهی دستگاه را مورد بررسی و نظارت قرار داد هم در روند کار این وسیله بی تاثیر نیست . جابه جایی خودش یکی از عواملیست که در ایجاد لرزش و سر و صدای کولر آبی تاثیر دارد در واقع اگر در محل مناسبی قرار بگیرد و نصب شود با مشکلاتی مثل بوی نامطبوع، سرو صداو بازدهی کم روبه رو می شویم عدم نصب مناسب میتواند زمینه ساز اتلاف انرژی بالایی هم باشد .این مشکلاتی که از نصب نامناسب نشات گرفتند به اصطلاح از تراز نامناسب است یعنی یکسری نکات از قبیل : عدم نصب درمحل های شیب دار و یا هر موقعیتی که دارای زمینه ی صاف نباشد . از دیگر مشکلات که منجر به بروز صدا و یا لرزش می شوند میزان فشار وارده بر یک سمت کولر است که پروانه ی داخل سیستم در اثر آن تغییر حالت میدهد یا اینکه میتواند باعث خراب شدن بلبرینگ و یاتاقان شود در نهایت نیز عملکرد پروانه که دچار اختلال شده سبب می شود تا کولر آبی به خوبی کار نکند و قطعات آن ارتباطی با هم در قالب یک سیستم نداشته باشند .

نصب مستقیم دریچه به کانال

از دلایل دیگری که باید برای بروزاین مشکل در سیستم کولر آبی ذکر کرد مربوط به کانال ها میباشد . چنانچه قسمت خروجی دستگاه یعنی همان دهانه به کانال انتقالی مستقیم وصل شده باشد در نهایت سرو صدای زیادی را از خود منتشر میکنند که علت اصلی آن استفاده نکردن از پارچه های برزنتی است و یا اینکه میتوان در این شرایطی که مجبور به متصل کردن دهانه خروجی به کانال هستیم از دیوارچه های سیمانی هم برای جلوگیری و استفاده از این روند بهره برد چراکه خود کانال های دستگاه از حلب های فلزی ای است که با مقدار کمی از لرزش هم منجر به انتشار صدای زیاد در کولر آبی می شوند و به همین دلیل نیز لرزش ها هر اندازه کوچک بازهم به تمام دستگاه انتقال پیدا می کند .

نصب دریچه به کانال

محل قرار گیری نامناسب

عامل دیگردر ایجاد صداو لرزش در کولر آبی ها قرار دادن آنها در جای نامناسب مثل اینکه روی آجر یا محل هایی از این قبیل گذاشته شوند به همین دلیل هم بهتر است برای جلوگیری از این کار و هم اینکه در زمانی که نیاز به ایجاد یکه سطح مرتفع برای پایه دادن به آن هستیم از چهارپایه های آهنی ای که مخصوص قرار گرفتن در زیر کولر ها می باشد استفاده کرد. دلیل استفاده از چهارپایه های آهنی هم این است که اگر از چوب ، پایه پلاستیکی ، آجر ،موزاییک وبلوک برای این کار استفاده شود ممکن است که یا توان برای نگه داری نداشته باشند و یا اینکه هرکدام باتوجه به جنسی که دارند به سطحی مثل ایزوگام پشت بام با فرورفتگی آسیب برسانند و یا در باقی موارد کولر حالت ثابتی را درمحل قرار گیری نداشته باشد .

محل قرار گیری نامناسب

خرابی دینام کولر آبی

بخشی از این ایجاد صدا و لرزش ها در کولر آبی میتواند به دلیل نقص در هرکدام از قطعات این سیستم هم باشد مثلا اگر دینام دچارنقص شود به تنهایی میتواند عاملی برای ایجاد این لرزش و صدای نامناسب باشد در واقع این قطعه از بخش های مهم در کولرآبی است که اگر دچار خرابی شود خسارت جبران ناپذیری را به همراه دارد. البته برای تعمیر کردن نیاز به یک تعمیر کار است که در این زمینه تخصص داشته باشد و تنها کاری که برای جلوگیری از بروز این مشکل میتوان کرد تمیز و روغن کاری کردن این قطعه می باشد .

خرابی دینام کولر آبی

خرابی پولی کولر آبی

مورد دیگری که منجر به بروز این مشکلات در کولر آبی می شود بازهم مربوط به بخش فنی این سیستم میباشد و از آنجاکه در یک سیستم همه اجزا باهم در ارتباط اند اگر هرکدام دچار نقص شوند عملکرد کل سیستم مختل می شود و یا از کار باز می ماند . پولی ها که دو قطعه در داخل کولر هستند که یکی در کنار پروانه و دیگری در کنار دینام قرار می گیرد و بوسیله ی یک تسمه ی لاستیکی به حرکت در می آیند و با توجه به این نوع شکل قرا گیری حتی اگر یکی از این پولی ها دچار نقص شوند موجب لرزش در کولر آبی و یا حتی خسارات جبران ناپذیر تر هم می گردند .

خرابی پولی کولر آبی

خرابی تسمه کولر آبی

قطعه دیگری که در کولر آبی ها نقش بسیار مهمی را دارند تسمه است این قطعه در زمانی که کولر روشن می شود به طور مداوم تاپایان چرخش دارد و همانطور که در موارد بالا هم گفته شد عملکرد پولی ها و دینام نیز به این قطعه وابسته است پس اگر دچار نقص شود قطعات دیگر نیز به طبع از کار میمانند و باعث می شوند کولر آبی به لرزش در بیاید پس بهتر است که هر زمانی که کولر رابررسی می کنیم از سالم بودن تسمه هم اطمینان کامل پیدا کنیم .

خرابی تسمه کولر آبی

از این مقاله در میابیم که :

باتوجه با اینکه مطالب گفته شده در این مقاله در خصوص راهنمایی برای یافتن علت های لرزش و صدا در کولرآبی می باشد ، چنانچه با این مشکلاتی از این قبیل مواجه باشیم میتوان با مطالعه ی مطالب بالا علت را یافته و باتوجه به آن راه کاری مناسب برای حل این مشکل انتخاب نمود .

اشتراک
اطلاع رسانی برای
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments